Maksa Samsa

Življenje

“Živela sem za pesem,
pa lahko v culi nesem,
kar ona mi je dala!

Ko v grobu bom ležala,
naj njen spomin ostane,
opeva srčne rane.”

Rodila se je 12.oktobra 1904 v vasi Dolnji Zemon pri Ilirski Bistrici.

Oče Andrej je imel mlin in žago v idiličnem okolju ob Veliki vodi. V družini je bilo rojenih deset otrok, osem jih je ostalo živih. Maksa je bila po vrsti peti otrok.

Osemrazredno osnovno šolo je obiskovala v bližnjem Trnovem, v Ljubljani je dovršila dva letnika učiteljišča, tretji in četrti letnik pa v Tolminu, kjer je leta 1923 diplomirala. Kot učiteljica je službovala v Harijah pri Ilirski Bistrici, na Jezerskem nad Kranjem, v Rovtah nad Logatcem. Zaradi bolehnosti je pustila službo in se vrnila v svoj rojstni kraj. Umrla je 18. marca 1971.

V pritličju knjižnice je na ogled stalna razstava Makse Samsa

Pesmi Makse Samsa

Njene pesmi so objavljale mnoge revije in časopisi: Ženski svet, Novi rod, Mladika, Zvonček, Naš glas, Ljubljanski zvon, Gruda, Odmevi slovanskega sveta, Jutro in drugi.

Leta 1934 je izšla v Trstu njena samostojna zbirka Nekaj pesmi.

Naslednja zbirka njenih pesmi, Bleščeče prevare, je izšla leta 1966 v Ilirski Bistrici, druga dopolnjena izdaja pa leta 1983.

Ob otvoritvi nove knjižnice in ob trideseti obletnici njene smrti, leta 2001, smo izdali zbirko vseh njenih doslej objavljenih pesmi z naslovom Živela sem za pesem.

 

Leta 2004 ob 100-letnici rojstva pesnice smo izdali uglasbene pesmi Makse Samsa skladatelja Bojana Glavine Živela sem za pesem.

Leta 2024, ob 120. obletnici rojstva Makse Samsa, smo izdali dopolnjeno izdajo pesmi Makse Samsa  „Živela sem za pesem“. V knjigi je tudi doslej še neobjavljena pesem skupaj z izvirnim rokopisom. Knjiga, ki jo je uredila direktorica knjižnice Damijana Hrabar, je bila izdana s pomočjo Občine Ilirska Bistrica in drugih donatorjev, naslovnico in ilustracije pa je prispeval umetnik Jože Šajn.

Rokopis Makse Samsa

Živela sem za pesem, 2001

Živela sem za pesem, 2024