Ministrica dr. Helena Jaklitsch na obisku v Knjižnici Makse Samsa

V sklopu delovnega obiska Vlade Republike Slovenije v primorsko-notranjski regiji je Knjižnico Makse Samsa obiskala ministrica dr. Helena Jaklitsch z Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Ministrico je sprejela dolgoletna direktorica knjižnice mag. Damijana Hrabar ter ji najprej predstavila stalno zbirko Makse Samsa v pritličju knjižnice, nato pa še celotno knjižnico.

Direktorica je predstavila dejavnost knjižnice ter dosedanje projekte, ki jih je knjižnica izvedla v sodelovanju z državnim arhivom Republike Hrvaške na Reki in z društvom Slovenski dom – kulturno prosvetno društvo »Bazovica«, to so razne razstave in pa predstavitve knjig. V knjižnici so tudi že gostili učence iz nižjih razredov osnovne šole Jušiči, ki obiskujejo pouk slovenskega jezika in takšne projekte bi v knjižnici radi seveda še nadaljevali. Prav tako je pomemben projekt vzpostavitev premične zbirke v avtokampu Draga v Mošćenički dragi, kjer si lahko gradivo iz Knjižnice Makse Samsa izposodijo tudi domačini in ne samo obiskovalci kampa.

V knjižnici že razmišljamo tudi o projektih za čez mejo za najmlajše in osnovnošolce v nižjih razredih. Dosedanja projekta Beremo z zajčkom Maksijem in Knjižnica na obisku, ki ju knjižničarke izvajajo po manjših osnovnih šolah in vrtcih izven mesta Ilirske Bistrice a še vedno znotraj občine, bi predstavili tudi šolam in vrtcem onkraj slovensko-hrvaške meje.

Ministrica je poudarila, da se Knjižnica Makse Samsa nahaja na prostoru, kjer sta prepletenost ter povezovanje z zamejci na Hrvaškem pomembna. Zaposlene v knjižnici je spodbudila, da razmislijo o novih projektih, ki bi jih lahko izvedli v korist slovenskih zamejcev in izseljencev. Predstavila je določena področja sodelovanja in se strinjala s predlogom knjižnice, da se usmeri na projekte za delo z mladimi oz. najmlajšimi, da se jim od malih nog približa slovenske pravljice in slovensko besedo.