- Dokumentarna oddaja SPOMINI : Anica Cetin Lapajne Anica Cetin Lapajne je bila rojena leta 1935 v vasici Dolnja Bitnja pod Premom, v tistem delu Slovenije, ki je po prvi svetovni vojni pripadel Italiji. Šest let ji je bilo, ko je izbruhnila druga svetovna vojna in že leto kasneje so italijanski fašisti grobo prekinili njeno srečno otroštvo. 4. junija 1942 so požgali in izropali sedem brkinskih vasi, med njimi tudi Aničino Dolnjo Bitnjo, pobili talce, domačine pa odpeljali v internacijo v Italijo… (prvi del oddaje, drugi del oddaje)
- Dokumentarna oddaja SPOMINI : Albin Fatur Albin Fatur je bil rojen leta 1924 na Baču pri Knežaku. Ker je bila tudi Notranjska med obema vojnama pod Italijo, je obiskoval italijansko šolo in občutil vso krutost raznarodovanja. V vasi je spoznal nekaj najvidnejših Tigrovcev, saj je bil prav Bač eno od središč njihovega protifašističnega delovanja. Leta 1943 so ga Italijani poslali v delovni bataljon italijanske vojske na skrajni jug Italije. Ko se je po kapitulaciji Italije peš vrnil domov, so ga zajeli Nemci in ga poslali v nacistično taborišče v Avstriji… (prvi del oddaje, drugi del oddaje)
- Dokumentarna oddaja SPOMINI : Marija Mikačić Turnšek Spomine tokrat obujata sestrični Marija Mikačić Turnšek in Sonja Maister. Pripoved zdaj že pokojne Sonje je bila posneta za oddajo Spomini pred skoraj desetletjem. Rod njunega starega očeta, Antona Žnideršiča, izhaja iz Ilirske Bistrice. Anton je ob lesni tovarni, ki jo je podedoval leta 1899, v Ilirski Bistrici ustanovil še veliko tovarno testenin PeKaTeTe (Prva kranjska tovarna testenin). Obenem je bil kot vnet čebelar in pomemben reformator našega čebelarstva eden največjih pridelovalcev in izvoznikov medu v avstroogrski monarhiji. Med obema vojnama je postala Ilirska Bistrica del Italije in zaradi težav je Anton Žnideršič preselil tovarno v Ljubljano, kamor je odšla tudi njegova družina. Bil je eden najuglednejših slovenskih industrialcev tedanjega časa. Po vojni je tovarna Pekatete postala Žito… (prvi del oddaje, drugi del oddaje)
- Album Slovenije: v okviru akcije Dnevi zbiranja spominov smo od občanov zbrali kar nekaj zanimivih predmetov, ki so se uporabljali v 20. stoletju, vabljenki k ogledu v Albumu spominov 20. stoletja
- Digitalne zbirke na Kamri, ki jih objavlja Knjižnica Makse Samsa najdete zbrane tukaj.
- Oglejte si našo vsebino na YouTube kanalu
Leta 2021 smo odprli YouTube kanal Knjižnice Makse Samsa, kjer si lahko ogledate pester nabor vsebin za vse generacije. Na kanalu najdete pravljice za otroke ter bogate domoznanske vsebine, kot je razstava ob 50. obletnici smrti Makse Samsa, in naš najnovejši projekt – dokumentarni film, pripravljen v sodelovanju z Gimnazijo Ilirska Bistrica, ki obeležuje 60 let delovanja knjižnice, 120. obletnico rojstva Makse Samsa in 160 let ustanovitve čitalnice. Vabljeni k ogledu in spoznavanju naše bogate kulturne dediščine!
Ostalo knjižno gradivo
Pod ostalo knjižno gradivo, ki ga zbiramo in hranimo na domoznanskem oddelku spadajo razna vabila, plakati, zloženke turističnega značaja oz. promocijsko gradivo.
Evropski dnevi arheologije: v juniju 2022 smo v sklopu Evropskih dnevov arheologije imeli razstavljen plakat o gradišču na Sv. Katarini. Ogledate si ga lahko tukaj. V letu 2023 smo predstavili plakat Arheologija Svetega Ahaca – vabljeni k ogledu. Za leto 2024 je avtorica Sabina Stambulić Puglej pripravila plakat So bili v Kosezah že Rimljani.