Pogovorni večer Med domom in svetom: pisma družin Šušmelj in Kosič v času aleksandrinstva

Knjižnica Makse Samsa vabi na pogovorni večer Med domom in svetom: pisma družin Šušmelj in Kosič v času aleksandrinstva, ki bo v četrtek, 25. aprila 2024, ob 19. uri v knjižnici.

V pogovoru bodo sodelovale:

• gospa Sonja Kosič s predstavitvijo življenjskih zgodb članov in članic družin Šušmelj in Kosič,
  • Darinka Kozinc, ki bo osvetlila zanimivo obliko ženskega izseljevanja- aleksandrink in
  • dr. Katja Mihurko, ki pa bo spregovorila o pomenu pisem malih ljudi za zgodovino.

Na pogovornem večeru bo gospa Sonja Kosič predstavila življenjske zgodbe članov in članic družin Šušmelj in Kosič, ki so se ohranile tako v spominu potomcev in potomk kakor tudi v pismih, ki so najprej potovala med Prvačino in Aleksandrijo, kasneje pa tudi med drugimi kraji tako v Egiptu kot v Evropi. Kristina Šušmelj in njena hčerka Zofija sta bili aleksandrinki, zato bo mag. Darinka Kozinc osvetlila to zanimivo obliko ženskega izseljevanja. V Egiptu se je Zofija leta 1942 seznanila in poročila s Francijem Kosičem iz Ilirske Bistrice, ki je bil tam kot vojak. Iz tistega časa so ohranjena njuna pisma, prav tako pa je tudi Franci pisal domov zanimiva pisma, ki razkrivajo, kako je potekalo tedaj življenje. O pomenu pisem malih ljudi za zgodovino in ohranjanju te kulturne dediščine v elektronski zbirki in na spletišču Pisma (www.pisma.org), ki je tudi del mreže občanske znanosti, bo spregovorila urednica spletišča prof. dr. Katja Mihurko z Univerze v Novi Gorici in Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU, ki bo dogodek tudi povezovala.