Predstavitev knjige Kronika fare trnovske na Notranjskem

Knjižnica Makse Samsa in Župnija Ilirska Bistrica

Vabimo vas na predstavitev knjige KRONIKA FARE TRNOVSKE NA NOTRANJSKEM avtorja Janeza Bilca,

ki bo v četrtek, 1. decembra 2022, ob 18. uri, v Knjižnici Makse Samsa.

Knjigo bodo predstavili župnik Stanko Fajdiga, Dragica Štemberger Maljavac, Martina Petek Gojak in Sonja Škrlj Počkaj. Večer bo povezovala Petra Skok. Prisluhnili bomo tudi recitacijam pesmi Janeza Bilca. V kulturnem programu bo nastopil pevski zbor CMePZ Zvon.

Odlomek iz knjige…

Strmijo kvišku tempeljna zidovi

in mili vabijo zvonov glasovi

pradedov davnih pozne sine

na griča svetega strmine.

Tako poje pesnik domači o častitljivem hramu Gospodovem, o stari trnovski cerkvi. In zares navdajajo človeka čudne čutila, ako stopi v kako starodavno cerkev ter se spominja njene starosti. Koliko let že hram Gospodov tukaj stoji! Koliko tisuč in tisuč sv. maš se je že tu Gospodu nebes in zemlje darovalo! Koliko tisuč in tisuč ljudi je tukaj nebeški mir brez števila milosti zadobilo. Koliko otročičev je sveta Gospodova hiša vidila oblivati z blaženo vodo svetega krsta, kteri so potem ko sivi starci v njeni senci našli večni pokoj! Te in take misli so tudi pisatelja teh vrstic pogosto navdajale stopivšega v cerkev trnovsko, posvečeno prvaku aposteljnov – sv. Petru.